Vy sportujete, my se staráme 🏃

5 nejdůležitějších doplňků stravy pro ženy

O tom, že ženy mohou ve sportu (včetně třeba kulturistiky) podávat neuvěřitelné výkony, už dnes nikdo nepochybuje. Ne každý ale ví, že ženské tělo má trochu jiné nároky na výživu než to mužské. Pokud chceš svůj výkon podpořit doplňky stravy, rozhodně bys měla tyhle rozdíly vzít v potaz. Které suplementy jsou pro ženy nejdůležitější?

Železo

Nedostatek železa není jen problémem sportovkyň. Ženy jím obecně trpí velmi často, a doplňky s železem by tak měly být běžnou součástí ženského jídelníčku. Pro ženy, které se věnují sportu – a obzvlášť vytrvalostním disciplínám, jako je běh nebo cyklistika – je ale železo ještě o něco důležitější. Během cvičení totiž napomáhá přísunu kyslíku do svalů, čímž podporuje výkon a výdrž. Ideální dávka je přibližně 18 mg denně.

Esenciální aminokyseliny

Aminokyselina jsou základní stavební jednotkou bílkovin – a bez bílkovin to ve sportu zkrátka nejde. Dostatečný přísun esenciálních aminokyselin, které si tělo neumí vyrobit, ti pomůže vybudovat a udržet svalovou hmotu.

Řeč je hlavně o aminokyselinách s rozvětveným řetězcem (BCAA), ke kterým patří leucin, izoleucin a valin a které jsou pro metabolismus svalů extrémně důležité. Ženy, které se věnují silovému sportu nebo intenzivnímu cvičení, by měly denně přijmout 5–20 g BCAA.

Vápník a vitamín D

Jak vápník, tak vitamín D jsou zásadní pro zdraví a optimální mineralizaci kostí, fungování svalů a imunitu. Nejen, že jejich dostatek pomáhá k lepším výkonům, ale také brání vzniku různých potíží.

Ženy mají totiž obecně nižší hustotu kostí, což společně s hormonálními výkyvy může vést například k častým únavovým zlomeninám. Proto se doporučuje přijímat denně 1000 mg vápníku a 600 IU vitamínu D.

Kreatin

Kreatin se přirozeně vyskytuje ve svalových buňkách a pomáhá jim produkovat energii při intenzivním cvičení a posilování. Což znamená, že ti umožňuje podat lepší výkon. Jenže! Ženy mají kreatinu přibližně o 70–80 % méně než muži – a pokud nejí maso, tak je to ještě méně. Ženy, zejména pokud se věnují silovým sportům, by měly do jídelníčku zahrnout 3–5 g kreatinu denně.

Máš dostatek všech vitamínů, minerálů a dalších látek, které tvoje tělo potřebuje ke sportovním výkonům? Pokud potřebuješ jejich příjem zvýšit, jednoduše svůj jídelníček doplň o některých z našich suplementů.