Vy sportujete, my se staráme 🏃

Jaké jsou účinky omega-3 mastných kyselin na zdraví?

Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Přitom je ale potřebuje pro udržování zdraví a celkové pohody! Pojďme se podívat na to, jaké účinky mají omega-3 mastné kyseliny na zdraví a jak je zařadit do jídelníčku.

Vliv omega-3 mastných kyselin na zdraví

Omega-3 mastné kyseliny mají celou řadu pozitivních účinků na zdraví. Vybrali jsme ty, které přijdou vhod obzvlášť při tréninku:

Zdraví srdce a cév

Omega-3 pomáhají snižovat hladinu triglyceridů, snižují krevní tlak a působí jako prevence srdečních onemocnění, infarktů a vysokého tlaku.

Podpora funkce mozku

Omega-3 mastné kyseliny také fungují jako palivo pro mozek. Zlepšují totiž paměť, zvyšují soustředění a podporují celkový kognitivní výkon.

Protizánětlivé účinky

Omega-3 vynikají svými protizánětlivými vlastnostmi. To znamená, že umí zmírnit bolesti svalů a kloubů a urychlují regeneraci.

Posílení imunity

Omega-3 posilují antioxidační obranné mechanismy v těle a regulují aktivitu imunitních buněk. Přispívají tak ke zlepšení obranyschopnosti organismu. Potraviny s obsahem omega-3 mastných kyselin

Najít omega-3 mastné kyseliny ve stravě není nic těžkého. Stačí do svého jídelníčku zařadit některé z těchto potravin:

  • tučné ryby (losos, makrela, sardinky) 
  • semínka (lněná, chia)
  • vlašské ořechy
  • sójové boby a tofu

Doplňky s omega-3 mastnými kyselinami

Omega-3 mastné kyseliny navíc můžeš jednoduše doplňovat pomocí doplňků stravy. Nejčastěji se setkáš se suplementy ve formě kapslí nebo softgelů s rybím olejem, které obsahují koncentrované množství dvou biologicky nejaktivnějších typů omega-3 mastných kyselin: kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA).

Pokud hledáš vegetariánskou nebo veganskou variantu, můžeš narazit na suplementy s omega-3 z mořských řas nebo na bázi omega-3 mastné kyseliny alfa-linolenové (ALA)