Vy sportujete, my se staráme 🏃

Jak fungují spalovače tuků

Cvičíš, nepřejídáš se, fast foodům se vyhýbáš obloukem, ale hubnutí pořád nejde podle tvých představ? Možná tvůj metabolismus potřebuje tak trochu pošťouchnout – třeba pomocí spalovače tuku. Přečti si, jak spalovače tuku fungují a jak je nejlépe využít.

Jak funguje spalovač tuku?

Spalovače tuku jsou oblíbené doplňky stravy, které pomáhají redukovat tuk v těle. Podporují metabolismus, takže tělo spaluje energii rychleji, a často také potlačují chuť k jídlu. Nejčastěji fungují na jednom z těchto principů:

Zvýšení termogeneze

Některé spalovače fungují tak, že zvyšují produkci tepla. To je pro tělo energeticky náročný proces, při kterém spálí více kalorií než normálně.

Zvýšení lipolýzy Lipolýza

znamená odbourávání tuků. Tenhle princip spalovače způsobují, že se tuky více uvolňují do krevního oběhu, kde jsou využity jako energie.

Co obsahuje spalovač tuku?

Každý spalovač je samozřejmě složen z trochu jiných látek. Nejčastěji ale ve spalovačích najdeš tyhle složky:

  • Kofein – Kofein stimuluje energii, zvyšuje termogenezi a snižuje chuť k jídlu.
  • Zelený čaj – Extrakt ze zeleného čaje obsahuje katechiny, které zrychlují metabolismus.
  • Synefrin – Synefrin, podobně jako kofein, stimuluje a zrychluje metabolismus a podporuje lipolýzu.  
  • L-karnitin – L-karnitin podporuje lipolýzu a pomáhá tělu měnit tuk na energii. 
  • CLA – Konjugovaná kyselina linolová snižuje produkci tuku a naopak zvyšuje jeho odbourávání.

Jak se užívá spalovač?

Spalovač tuku můžeš používat 1–2x denně. Ideální je vzít si jednu dávku 20–30 minut před cvičením. Spalovač před cvičením zrychlí metabolismus, ale také tě pořádně nakopne. Budeš tak spalovat víc tuků už jen proto, že zvládneš cvičit o něco intenzivněji. Druhou dávku si pak můžeš dát během dne mezi jídly.

Na co si dát se spalovači pozor?

Spalovače tuků jsou bezpečné, pokud dodržuješ doporučené dávkování. Přesto je pár věcí, na které si dej pozor:

Neber spalovač večer – Spalovače obsahují velké množství kofeinu, takže před spaním nebo večerním tréninkem ho nedoporučujeme. Mohl by způsobit nespavost.

Hodně pij – Termogeneze, kterou spalovače podporují, způsobuje také zvýšenou ztrátu tekutin. Proto nezapomeň na pitný režim.

Spalovač k hubnutí nestačí – Spalovač může podpořit tvůj výkon a spalování tuku, ale sám o sobě rozhodně nestačí. Základem je dostatek pohybu, zdravé stravování a kalorický deficit – a k tomu spalovač jako podporu.