Vy sportujete, my se staráme 🏃

Elektrolyty jako doplňky stravy: Kdy a jak je správně doplňovat?

O elektrolytech už dost možná leccos víš. O jejich ztrátách během tréninku slýcháme ze všech stran, a občas se může zdát, že kdo nepije ionťáky, jako by necvičil. K čemu ale vlastně elektrolyty slouží, jak se projeví jejich nedostatek a hlavně – musíme je doplňovat po každém tréninku?

Jakou roli hrají v těle elektrolyty

Jako elektrolyty ve výživě označujeme minerální látky, které při rozpuštění v tělesných tekutinách, jako je krev, moč a pot, tvoří kladně nebo záporně nabité ionty. Patří mezi ně sodík, draslík, vápník, hořčík, chloridy a fosfáty.

Naše tělo by bez elektrolytů zkrátka nemohlo fungovat. Mezi jejich úkoly v organismu patří třeba:

  • Rovnováha tekutin 
  • Přenos nervových signálů 
  • Svalové kontrakce a relaxace
  • Rovnováha pH
  • Správná funkce ledvin

Kdy se může objevit nerovnováha elektrolytů

Dokud je hladina elektrolytů v těle v rovnováze, všechno běží, jak má. Někdy ale může dojít k imbalanci elektrolytů – to se běžně stává třeba při cvičení. Největší množství elektrolytů se totiž z těla vylučuje potem. Takže čím víc se potíš, tím větší jsou ztráty elektrolytů.

Ke ztrátě elektrolytů při tréninku přispívají faktory jako:

  •  Dlouhý trénink (delší než 60–90 minut) 
  • Intenzivní cvičení (běh, HIIT, CrossFit…) 
  • Cvičení v horku 
  • Nedostatečná hydratace

Jak doplnit ztracené elektrolyty pomocí doplňků

Při dlouhém, intenzivním tréninku nebo cvičení v horku můžeš ztratit poměrně hodně elektrolytů. Projeví se to obvykle únavou, slabostí, nevolností, bolestí hlavy, poruchami spánku nebo křečemi.

S udržením elektrolytů na správné úrovni ti spolehlivě pomůže iontový nápoj, který můžeš popíjet i během tréninku. Kvalitní ionťáky obsahují všechny elektrolyty, o které při cvičení přicházíš. Kromě toho v nich většinou najdeš také cukr, který pomáhá elektrolyty správně absorbovat a po delším tréninku podporuje regeneraci svalů.

Kromě iontových nápojů můžeš elektrolyty doplnit pomocí doplňků stravy, a to ve formě prášku, gelu, kapslí nebo rozpustných tablet. Takový suplement by měl obsahovat hlavně hořčík a draslík, které ti po náročném tréninku mohou scházet nejvíc.

S elektrolyty se to ale nesmí přehánět. Jejich nadbytek totiž tělu škodí podobně jako nedostatek! Doplňky stravy s elektrolyty rozhodně nepotřebuješ po každém cvičení – šetři si je raději na opravdu náročné tréninky, při kterých se pořádně zapotíš.