Vy sportujete, my se staráme 🏃

Bez volna bychom se daleko nedostali, říká Kateřina Kodrová. Jak by měl vypadat rest day?

Rest day nebo také den volna je důležitá součást tréninku. Dává tělu i mysli čas na zotavení a přispívá k lepším dlouhodobým výsledkům. Měli by si ho dopřávat začátečníci, zkušení sportovci i profesionální atleti. Připravili jsme pro tebe pár tipů, jak zařadit rest day do tréninku. A navíc jsme si o něm popovídali s úspěšnou českou běžkyní a překážkářkou Kateřinou Kodrovou, která nám prozradila, jak často si dopřává den volna a jak ho tráví.

Proč vůbec zařazovat rest day

Určitě to znáš – v nejlepším se má přestat. Tvoje svaly potřebují jednou za čas dostat prostor k pořádné regeneraci. Při cvičení se ve svalových vláknech tvoří drobné trhlinky, které se musí zahojit, aby svaly dlouhodobě fungovaly správně.

Co nám ke svému odpočinkovému režimu řekla Kateřina Kodrová? “Rest day je velice důležitý. Tělo musí taky někdy regenerovat a dobít síly na další tréninky. Bez volna bychom se daleko nedostali. Jak se říkává, někdy méně je více.

Díky pravidelnému odpočinku se také vyhneš přetrénování a snížíš riziko zranění. A v neposlední řadě je potřeba dopřát od tréninku klid i hlavě. Rest day pomáhá předcházet vyhoření, udržovat motivaci a zlepšit celkovou pohodu.

Jak často si dát rest day

Jaké častý odpočinek tvoje tělo potřebuje, záleží na kondici, intenzitě tréninku i momentální únavě. Většina sportovců si rest day plánuje na jeden až tři dny v týdnu.

Včetně těch profesionálních, jak nám potvrdila Kateřina Kodrová: “Každou neděli dostáváme volno.

Vždy ale poslouchej své tělo. Pokud začínáš pociťovat únavu, raději si dopřej den odpočinku navíc.

Jak by měl rest day vypadat

Rest day neznamená, že musíš celý den strávit na gauči. Jen je potřeba si dát pauzu od intenzivního tréninku. Zkus třeba jógu, strečink, procházku nebo si zajdi na masáž.

Jak tráví svůj rest day Kateřina Kodrová? “Snažím se opravdu odpočívat a neplánovat si nějaké velké aktivity. Většinou tento den věnuji regeneraci v podobě sauny a plavání.

Které doplňky stravy jsou na regeneraci ideální?

Pokud chceš ze svého rest day dostat maximum, můžeš svému tělu dopřát také suplementy na podporu regenerace.

Vyzkoušej:

  • Kreatin na obnovu a růst svalů 
  • Protein pro doplnění bílkovin 
  • Omega-3 mastné kyseliny na podporu kloubů 
  • Hořčík proti svalovým křečím 
  • Multivitamín pro imunitu a celkové zdraví