Vy sportujete, my se staráme 🤝

Pre-workout: Jak funguje a jak ho používat

petr

Pre-workout, předtréninkovka, nakopávač… Setkáš se s ním ve formě rozpustného prášku, tabletek, shotů nebo drinků, ale jeho cíl je vždy stejný: dodat ti na trénink energii, zvýšit soustředěnost a podpořit vytrvalost. Přečti si, co pre-workout vlastně obsahuje, jak funguje a jak z něj dostat maximum.

Typy pre-workoutů

Existují 3 typy pre-workout doplňků. Jejich výsledný účinek je sice hodně podobný, ale každý z nich v těle funguje trochu jinak.

Pre-workout na bázi kofeinu typicky obsahuje kofein, L-teanin a taurin a je to nejčastější typ pre-workoutu. Jeho složky stimulují centrální nervový systém a zvyšují energii, soustředění a oddalují únavu svalu, takže pomáhají i s vytrvalostí.

Pre-workout na bázi oxidu dusnatého zvyšuje průtok krve do svalů a zajišťuje jim tak větší přísun kyslíku a živin. Svaly dokážou podat lepší výkon a vydrží intenzivně makat o něco déle.

Pre-workout na bázi beta-alaninu s obsahem beta-alaninu, kreatinu, taurinu a L-theaninu zvyšuje ve svalech hladinu karnosinu, který oddaluje únavu svalů. Kreatin tě nakopne k lepším výkonům a díky L-theaninu se budeš mnohem lépe soustředit.

Jak užívat pre-workout pro nejlepší účinek

Účinky pre-workoutů nejvíc oceníš, když je budeš používat správně. Ideální je dát si pre-workout 30–60 minut před tréninkem (kofeinové doplňky fungují o něco rychleji než ostatní typy) a dodržovat doporučené dávkování.

Mysli na to, že pre-workout tě pořádně nakopne, a to hlavně fyzicky. Nehodí se proto na cvičení s nižší intenzitou, jako je třeba jóga, a i když podporuje soustředění, nezkoušej ho brát před zkouškou ve škole.

Má pre-workout vedlejší účinky?

Stejně jako všechny doplňky, i pre-workout může mít vedlejší účinky, obzvlášť pokud nedodržuješ dávkování. Můžeš zaznamenat nervozitu, úzkost, zvýšení krevního tlaku, mravenčení nebo nespavost (hlavně když si pre-workout dáš navečer).

Doporučujeme proto vždy začínat s nižší dávkou, ať víš, jak na tebe konkrétní přípravek působí, a postupně ji navyšovat – ale nikdy nepřekračovat doporučené dávkování. Užiješ si tak všechny výhody pre-workoutu a posuneš svůj trénink zase o úroveň výš!

Vyber si nakopávač pro svůj příští trénink!