Vy sportujete, my se staráme 🏃

Jsem milovníkem jídla, říká Kateřina Kodrová. Jakou dietu doporučuje?

petr

Pro úspěšnou českou běžkyni a překážkářku Kateřinu Kodrovou je dieta nedílnou součástí její každodenní rutiny. Ale pozor! Není řeč o redukčních dietách a hladovění, ale o zdravém, vyváženém stravování, které obsahuje všechny potřebné živiny ve správném poměru.

Přesně to totiž sportovci potřebují k tomu, aby mohli dosahovat stále lepších a lepších výkonů. A netýká se to jen profesionálů – ať sportuješ na závodní úrovni, nebo si jen jdeš párkrát do týdne zaběhat, správná výživa může tvoje výkony posunout o velký kus dál.

A právě o dietě a stravování jsme si s Kateřinou Kodrovou povídali. Zajímalo nás, jak se při sportování stravuje, jestli někdy zkoušela pomocí diety zhubnout a jakými doplňky svou stravu doplňuje.

 

Co se Vám jako první vybaví pod pojmem dieta?

To, co asi nikdo nemá rád. Jsem milovníkem jídla, takže diety ráda nemám..

Jaké všechny diety jste během své kariéry vyzkoušela?

Naštěstí jsem nikdy žádné velké diety držet nemusela. Tím, že sportuji, je takovou samozřejmostí, že jídlo si hlídám automaticky. Ale není to ve formě diety jako takové, spíš že jím méně, pravidelně a pestrou stravu.

Vlastně jeden čas jsem zkoušela jíst jako hlavní jídla pouze maso, rýži a zeleninu čistě bez omáček a tak dále. Bylo mi řečeno, že takto do sebe dostanu to, co nejvíc potřebuji (bílkoviny a sacharidy). Ale musím říct, že po nějaké době jsem zjistila, že to není úplně ideální. Myslím si, že každý by měl jíst vše a přiměřeně, abychom dostávali do těla důležité látky z jídla.

Jaká dieta Vám sedla a fungovala nejvíce?

Jak jsem již zmínila, moc diet jsem nepotřebovala, ale myslím, že nejvíce funguje jíst pravidelně a méně. Hodně lidí si myslí, že čím méně se nají, tím budou hubenější. Není to pravda. Tělo musí dostávat stále nějaké jídlo, aby si poté nemuselo ukládat na „horší časy“. Slýchávám: „Měla jsem jen oběd a večeři.“ To je, ale špatně. Každý by měl mít snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři, aby se metabolismus stále otáčel.

Dříve jsem si myslela, že to je nesmysl, vždyť přece furt jím!! Jak mohu zhubnout?! Ale poté jsem zjistila, že to tak opravdu je. Tím, že jíte pravidelně, vlastně nesníte ani tolik jídla na jednu porci. A to je důležité.

Jaký je Váš názor na diety?

Nejsem úplně zastánce diet, samozřejmě pokud to není ze zdravotních důvodů. Opravdu si kolikrát stačí pohlídat, abychom jedli méně a pravidelně a jedli hodně zeleniny. A samozřejmě dodržovali pitný režim, nejlépe čistou vodu.

Je něco dalšího, co byste k tomuto tématu ráda dodala?

S dietami bych byla opatrná. Některé diety jsou přehnané a také psychicky náročné a myslím, že nepřinesou tolik užitku. Hlavně bych si dávala pozor opravdu na pestrost stravy. Spíše bych doporučila zařadit nějaké pohybové aktivity. S nimi jde vše lépe, než když se tělo trápí dietou.

Pro sportovce je běžné, že společně s vyváženou stravou užívají i různé doplňky. Jaké jsou Vaše oblíbené produkty od značky NAMEDSPORT?

Guarana Super Strong Liquid, BCAA, High Whey.

Proč právě tito favorité?

Ráda používám Guarana Super Strong Liquid jako nakopávač před tréninkem. Jsem hodně citlivá na nakopávač, tak nemohu mít jen tak nějaký. Ale tento je naprosto akorát. Dále BCAA, která jsou nedílnou součásti regenerace. High Whey protein je pro mě výborným pomocníkem hned po tréninku.

Jak často a kdy je využíváte?

Guarana před těžkým tréninkem nebo před závodem. BCAA využívám každý den ráno, pak po tréninku, a večer. High Whey protein používám po každém tréninku.

Máte v plánu vyzkoušet nějaký nový produkt?

Přemýšlím o vyzkoušení nového nakopávače a spalovače.

Děkujeme za rozhovor!

 

Chceš vyzkoušet suplementy, které si oblíbila i Kateřina Kodrová? Vyber si ty, které perfektně doplní tvůj trénink:

  • Guarana Super Strong Liquid – Povzbuzující a energizující nakopávač, který si Kateřina dává před těžkým tréninkem nebo závodem.
  • BCAA – Kateřina užívá aminokyseliny každý den pro lepší regeneraci svalů.
  • High Whey protein – Vegetariánský protein bez přidaného cukru, který pomáhá růstu a regeneraci svalů po tréninku.