Vy sportujete, my se staráme 🏃

Jak vybrat protein?

petr

Maso, vejce, oříšky… Potraviny s vysokým obsahem bílkovin určitě znáš. Možná ale hledáš ještě efektivnější způsob, jak dodat tělu dostatek proteinů. Pak ti určitě padly do oka proteinové doplňky. Přečti si, jak vybrat ten nejlepší protein, ať už jsou tvé fitness cíle jakékoliv.

 

Druh proteinu

Při výběru proteinu začni u svých cílů a potřeb. Chceš budovat svaly, hubnout nebo doplnit energii po tréninku? Každý protein totiž funguje trochu jinak. Tohle jsou nejoblíbenější druhy:

Whey protein – Whey obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, a je tím pádem označován jako kompletní protein. Vyrábí se ze syrovátky, jedné z hlavních složek mléka, ale přitom obsahuje jen malé množství laktózy, takže je vhodný i pro lidi s intolerancí. Whey protein podporuje regeneraci a růst svalů, vyvolává pocit sytosti a pomáhá spalovat tuky. Rychle se vstřebává, takže představuje ideální sváču po tréninku.

Sójový protein – Sójový protein je stejně jako whey kompletní bílkovina. Získává se ze sójových bobů, což z něj dělá perfektní volbu pro vegetariány a vegany. Sójový protein navíc pomáhá snižovat cholesterol a zlepšuje hustotu kostí.

Kaseinový protein – Kaseinový protein se stejně jako whey vyrábí z mléka. Vstřebává se ale pomalu a dodává tak svalům aminokyseliny po delší dobu. To znamená, že ti po jídle vydrží pocit zasycení déle. Kaseinový protein je také skvělý pro regeneraci svalů.

Kvalita proteinu

Pokud chceš z proteinu vytěžit maximum, zvol si ten nejkvalitnější. Vyhni se proteinům, které obsahují přidaný cukr, umělá sladidla a další dochucovadla, a naopak se poohlédni po proteinovém prášku vyrobeném z vysoce kvalitních zdrojů.

Syrovátkové proteiny by měly pocházet od krav krmených trávou a sójový protein by se měl obejít bez geneticky modifikovaných bobů.

Výživová hodnota 

Proteinové prášky obsahují kromě bílkovin i další složky. Kromě toho, jak vysoký je obsah bílkovin, by tě měl zajímat i obsah sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů i celková energetická hodnota.

Pozor na alergeny! Některé proteiny obsahují laktózu, lepek a další složky. Pokud máš na některou z nich alergii, vybírej opatrně.

Příchuť

Protein ti musí chutnat. Preferuješ ovocné příchutě, které si přidáš do osvěžujících smoothies, nebo chceš raději uspokojit chuť na sladké čokoládovým drinkem? Vyber si příchuť přesně podle svého gusta.

TIP: Doporučujeme mít vždy po ruce protein bez příchuti nebo s nejméně výraznou příchutí vanilky. Můžeš ho totiž přidat téměř do čehokoliv – do ovocných i zeleninových smoothies, do palačinek i do obyčejné vody

Máš vybráno? Ať se snažíš nabrat svaly, zhubnout, nebo jen vylepšit své oblíbené smoothie, máme pro tebe široký výběr proteinů.